Pozytywizm

W pozytywiźmie było parę ważnych pojęć
Jak w każdej epoce dochodzą nowe pojęcia, w pozytywiźmie doszło : Emancypancja, praca u podstaw, praca organiczna, wiek pary i elektryczności, spirytualizm, tradycjonalizm, filozofia pozytywna, determinizm, utylitaryzm, monizm przyrodniczy, scjentyzm, praktycyzm, agnostyzm, organicyzm, relatywizm, naturalizm, realizm, powieść tendencyjna, powieść realistyczna, minimalizm, panslawizm, Ewolucjonizm.

Emancypacja
Wyzwolwnie i obdarzenie kogoś pełnią praw.

praca organiczna
Działanie na rzecz rozwoju gospodarczego ludności z ziem polskich.

Spirytualizm
W świecie rzeczywistym istnieją tylko substancje duchowe (dusze)

praca u podstaw
Praca natury oświatowej nad podniesieniem poziomu życia przede wszystkim chłopów, a także walki z germanizacją i rusyfikacją w okresie zaborów Polski.

Wiek pary i elektryczności
Uniwersala nazwa epoki, po przeczytaniu strony startowej będziesz wiedzieć dlaczego tak można go nazwać

Tradycjonalizm
Ideologia postulująca ciągłość tradycji i instytucji społecznych.

Filozofia pozytywna
Filozofia ta ma sens praktyczny, ma służyć poprawie życia, badać przedmioty rzeczywiste i rzeczy dostępne rozumem; jaj celem było uzyskiwanie wiedzy pewnej.

Determinizm
uważano, że każde zjawisko ludzkiej rzeczywistości jest Uwarunkowane przez zespół czynników, oznacza to, że jest zdeterminowane, bo determino znaczy ograniczam; zdeterminowany przez różne okoliczności jest pisarz.

Utylitaryzm
Programem utylitarystów jest próba obiektywnego ustalenia zasad działań przynoszących pozytywne i negatywne efekty. Podstawowym kryterium rozróżniania działań pozytywnych i negatywnych stała się dla utylitarystów zasada użyteczności.

Monizm przyrodniczy
jedność świata natury i ludzi, bo cały świat podlega tym samym prawom.

Scjentyzm
Zespół poglądów filozoficznych głoszących, że prawdziwą i w pełni uzasadnioną wiedzę o rzeczywistości dostarczają jedynie nauki przyrodnicze

Agnostycyzm

Praktycyzm
Postawa życiowa charakteryzująca się stawianiem sobie osiągalnych, rozsądnych celów i troską o dobór środków do ich urzeczywistnienia.

Organicyzm
Zakłada, że nie można do końca poznać świata i praw nim rządzących, są to rzeczy, których rozum nie ogarnia; są i będą, lecz nie należy się nimi zajmować; opracować trzeba tylko dostępne zmysłom zjawiska i ich związki.
Pogląd filozoficzny zakładający, iż społeczeństwo funkcjonuje i rozwija się jak żywy organizm, a instytucje społeczne są ze sobą powiązane tak, jak części organizmu (od ich wzajemnej współpracy zależy sprawne funkcjonowanie społeczeństwa).

Relatywizm
głosił, że pojęcia takie, jak dobro, zło, piękno, prawda są względne, zależne od relacji i okoliczności.

Naturalizm
Istnieje wyłącznie rzeczywistość materialna (natura), czasoprzestrzenna, bez zewnętrznej racji istnienia. Rzeczywistość duchowa albo nie istnieje albo jest sprowadzalna do natury (materii). Naturalizm tłumaczy całość zjawisk działaniem praw przyrody.

Realizm

Powiesc tendencyjna
Zgodność wizji literackiej z rzeczywistością, później nurt w literaturze XIXw., który dążył do naśladowania rzeczywistości i naturalizmu
Powieść tendencyjna miała przede wszystkim pełnić funkcje wychowawcze, dostarczając czytelnikom słusznych i właściwych, w przekonaniu autora, wzorców postaw i zachowań.

Powiesc realistyczna

Minimalizm
Twórcy powieści realistycznej ukazywali, często w sposób wyrywkowy, za to szczegółowy, życie zwykłego człowieka. Czynili to w sposób obiektywny, i z perspektywy zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy, kierującego się typowymi zasadami moralnymi.
człowiek powinien być minimum - ten zbiór zagadnień, który jest mu dostępny, i który jest możliwy do zbadania.

Panslawizm
głosił, że pojęcia takie, jak dobro, zło, piękno, prawda są ruch kulturalno-polityczny o różnorodnym zabarwieniu politycznym, powstały w Czechach na początku XIX wieku, dążący do wyzwolenia, a następnie zjednoczenia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowian.

Ewoluzjonizm
myśl, że cała rzeczywistość podlega stałej zmianie w jednym kierunku i według jednego prawa; ta ewolucja to rozwój i postęp ludzkości.
