Pozytywizm

Daty graniczne
W literaturze polskiej przyjmuje się umowne ramy czasowe pozytywizmu, również przypadające na drugą połowę XIX wieku, chociaż nieco później niż na zachodzie Starego Kontynentu. Pierwsze echa nowej mentalności i wzorów myślenia w duchu rozwijanych przez Comte’a poglądów dają się zaobserwować w kraju tuż po upadku powstania styczniowego 1863 r. Zwieńczenie pozytywizmu, a jednocześnie początek kolejnej wielkiej epoki w dziejach kultury – Młodej Polski, określa się – nieco uogólniając – na rok 1890 i lata kolejne. Warto jednak zwrócić uwagę, że już u schyłku romantyzmu przewijały się w literaturze krajowej zapowiedzi nowego nurtu oraz pamiętać, że nawet w dojrzałej Młodej Polsce znajdą się epigoni pozytywizmu. Dlatego należy traktować tego typu cezury czasowe z dużym wyczuciem.

Wtedy co się stało
W tym czasie doszło do wiele udogodnień elektrycznyczych między innymi: żarówka, bodowa elektrycznych fabryk itp. Coraz więcej człowiek poświęca coraz więcej czasu i dostępnych środków na edukacje. Roziągają się dziedziny obkrażjące człowieka zaczynając na nauce, kończąc na muzyce.
Na zachodzie szerzy się kapitalizm, a na wschodzie Europy (w Rosji) socjalizm.
(pod koniec epoki)
Za oceanem na Ameryce powstje nowe mocarstwo: Stany zjednoczone.
Polska się w tedy mniej rozwijała z powodu zaborów.
Ludzie prubowali się jednoo drugiego pokonać, powstawały coraz to nowsze bronie.
Nazwa epoki
Termin ten został zaczerpnięty z dzieła Augusta Comte' a [czyt.: ogista kąta]
,,Kurs filozofii pozytywnej". Myślicel nazwał w ten sposób naukę badającą tylko przedmioty rzeczywiste, o których można uzyskać pewną i ścisłą wiedzę. Koncepcja ta stala się podstawą światopoglądu pozytywistycznego.
W odniesieniu do twórczości polskiej drugiej połowy XIX w. często używa się również określenia literatura potoczna. Jest to związane z wydarzeniem otewierającym nową epoke literacką- upadkiem powstania styczniowego.

Ogólne inormacje
Rozwój technologi
Jednymi z najważniejszych wynalazków były:
1876 - telefon (wynalazek Bella)
1879 - żarówka elektryczna (wynalazek Edisona)
1855 - silnik samochodowy (wynalazek Daimlera).
Oprucz tego wtedy powstał słynne marki samochodów: ford, fiat, które były seryjnie pródukowane w fabrykach, ich właściciele byli obrzydliwie bogaci.
tutaj macie link do strony z wieloma wynalazkami z tej epoki
